funkykoval
Superreaktywista
Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 575
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/2 Skąd: się bierze woda sodowa ?
|
Wysłany: Pon 7:38, 23 Paź 2006 Temat postu: Co Wy na to ??? |
|
|
znalezione na forum nto:
"Kilka przykladow geniuszu Balcerowicza:
- Wychładzał gospodarkę podczas gdy należało ją podgrzewać.
- Sprzedal polskie zloto (ponad 150 ton) kiedy bylo w absolutnym dołku cenowym. Polska straciła na tym ok. 2,5 mld dolarow.
- Przeszedł w rozliczeniach zagranicznych z rozliczen dolarowych na euro w momencie wprowadzenia euro, a wiec nieustabilizowanym kursie. Po tym euro spadlo z $1,15 do $0,89. A wiec sila nabywcza polskiej rezerwy walutowej spadła o prawie 30%, czyli ok. 15 mld$.
- Wprowadzania reformy w Polsce dokonał jak student na praktyce, przypominajac sobie co mu powiedziano na wykladach na ten temat. Ciekawe że np. rząd USA nie zatrudniał profesorow ktorzy doradali Balcerowiczowi. Reformy zostaly przeprowadzone w sposob korupcjogenny, nieprzejrzysty, skutkiem czego ludzie z wewnatrz błyskawicznie sie wzbogacili, a z poza ukladu stracili.
- Ostatnie jego posuniecia sa wręcz fatalne. Przy prawie zerowej inflacji utrzymywanie stop na tak wysokim poziomie jest czystym absurdem. W USA w podobenej sytuacji stopy spadly ponizej 2%.
- Panu Balcerowiczowi pomylily sie role jaką powinien spełniać pieniądz w gospodarce. Pieniadz ma spełniać służebna rolę wzgledem gospodarki i rozwoju kraju a nie odwrotnie jak to sie zdaje panu Leszkowi B. itd, itd, itd...
To wszystko nic. Ekonomia jest dziedziną, w której pomylić się jest łatwo i balcerowicz nie jest tu wyjatkiem. Problem polega na tym, że pan Leszek jest osobą kompletnie niereformowalną. Taki prawdziwy partyjny beton. Mimo wytykania mu oczywistych błędów, nigdy sie do nich nie przyznał, choć zrobił to np. noblista M. Friedman w odniesieniu do postulowanej przez niego ścieżki rozwoju dla państw postkomunistycznych (przyznał, że prywatyzacja za wszelka cenę tych gospodarek jest błedem). "
~alvin, 21.10.2006 08:26
Od siebie dodam już tylko przypadki o charakterze kryminogennym:
1) zamrożenie kursu dolara na 1,5 roku przy 120 % inflacji, co zaowocowało wypływem potężnych pieniędzy z polskiego systemu bankowego;
2) zmiana stałego oprocentowania kredytów na zmienne - rozporządzeniem min.fin. - dla wyrównania kosztów decyzji o zamrożeniu kursu dolara - koszty ponieśli kredytobiorcy (przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa i polscy rolnicy), którzy biorąc kredyty w 1990r. na stałe oprocentowanie - nagle zostali wyrolowani - ewidentne złamanie podstawowej zasady "demokratycznego państwa prawa" - LEX RETRO NON AGIT.
pozdrawiam
Post został pochwalony 0 razy
|
|